Pracownia Endoskopowa

Pracownia Endoskopowa

ul. 1 Maja 13/15

98-330 Pajęczno

Rejestracja odbywa telefonicznie pod numerem telefonu
459 595 700
oraz od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:45
pod numerem 
727 797 322

Lekarze specjaliści :

lek. Robert Moor-Jankowski

lek. Jakub Szymonik

Pielęgniarki:

Eliza Korbaczyńska-Knop

Sylwia Klekotka

Pracownia wykonuje badania na podstawie skierowania lekarza rodzinnego lub lekarza poradni specjalistycznej w ramach umowy z NFZ (bezpłatnie).

W pracowni badań endoskopowych wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego czyli gastroskopia, kolonoskopia i rektoskopia.


GASTROSKOPIA

Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego polegającym na wprowadzeniu specjalistycznego aparatu (gastroskopu) poprzez jamę ustną do przełyku, dalej do żołądka i dwunastnicy. Jest to jedno z najlepszych badań diagnostycznych pozwalających na dokładnie obejrzenie światła przewodu pokarmowego, ocenę ścian, błony śluzowej, zwieraczy, określenie zaburzeń motoryki oraz pobranie wycinków do badania histologicznego. Gastroskopia może mieć również zastosowanie terapeutyczne. W trakcie tego badania można usuwać polipy, zmiany naczyniowe, zakładać protezy, leczyć przełyk Barretta, hamować krwawienie
z przewodu pokarmowego. Badanie nie jest bolesne, jest jedynie nieprzyjemne. Pracownia  dysponuje wysokiej klasy cyfrowymi aparatami OLYMPUS, uznawanymi przez fachowców za najlepsze na świecie.

WSKAZANIE DO BADANIA:

Podejrzenie patologii górnego odcinka przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, anemia, dodatnia próba na krew utajoną w stolcu, zgaga, odbijanie, zaburzenia połykania, bóle jamy brzusznej, diagnostyka nietolerancji pokarmowych, wzdęcia, utrata masy ciała.

PRZECIWWSKAZANIA DO GASTROSKOPII:

Niestabilna dławica piersiowa, przebyty w ostatnim okresie zawał serca, zaburzenia rytmu serca, astma oskrzelowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, przebyte w ostatnim okresie zabiegi operacyjne, podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

 

KOLONOSKOPIA:

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego aparatu (kolonoskopu) wysokospecjalistycznego instrumentu, dzięki któremu możemy dokładnie obejrzeć jelito grube oraz końcową część jelita krętego. Badanie to pozwala wykryć polipy jelita grubego, które pozostawione mogą przekształcić się w raka, uchyłki, guzy, zmiany naczyniowe i szereg innych patologii. Podczas badania można pobierać wycinki do badania histologicznego co czasami jest konieczne do postawienia trafnej diagnozy. Ponadto w trakcie zabiegu można również usuwać polipy, zmiany naczyniowe, zakładać protezy. Podczas kolonoskopii wdmuchiwane jest do jelita powietrze co powoduje dyskomfort, objawy wzdęcia, kolkę lub ból. Odczucie bólu jest jednak bardzo indywidualne, ale u znacznej części pacjentów można przeprowadzić to badanie bez znieczulenia stosując odpowiednie techniki endoskopowe. Pracownia Endoskopii dysponuje wysokiej klasy cyfrowymi aparatami OLYMPUS , uznawanymi przez fachowców za najlepsze na świecie.

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

Na tydzień przed planowanym badaniem pacjent powinien przerwać suplementację żelaza. Na 3 dni przed kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (truskawki, winogrona, kiwi, pomidory) oraz pestek siemienia lnianego, maku, ziaren, musli, chleba gruboziarnistego. W dniu poprzedzającym badanie stosujemy wyłącznie dietę płynną (bulion, klarowne soki, herbata). W dniu badania możemy wyłącznie pić wodę, najlepiej niegazowaną. Picie wody należy zakończyć na 3 godziny przed badaniem.

Zalecane środki czyszczące jelito to: Eziclen, CitraFleet, Fortrans, Movipred. Preparaty te dostępne są w aptece na receptę. Najlepsze efekty oczyszczenia jelita grubego uzyskujemy przy zastosowaniu dwóch dawek środka czyszczącego. Sposób przygotowania uzależniony jest od pory badania. Jeżeli badanie zaplanowane jest
w godzinach porannych to środki przyjmujemy dnia poprzedniego o godzinie 14 i 20. Jeżeli badanie odbędzie się w godzinach popołudniowych to pierwszą porcję środka przyjmujemy wieczorem dnia poprzedniego a kolejną w dniu badania rano; środek poranny należy tak przyjąć aby zakończyć picie wody 3 godziny przed wyznaczonym terminem badania. Kolejnym sposobem przygotowania jest szybkie przygotowanie do badania (Split-dose). Środek przyjmujemy dwukrotnie w dniu badania. Pierwsza porcja wcześnie rano np. godzina 6, kolejna porcja środka tak zaplanowana aby zakończyć picie wody 3 godziny przed terminem badania.

PRZYKŁADOWE SCHEMATY PRZYGOTOWANIA DO KOLONOSKOPII

Przygotowanie do Kolonoskopii preparatem Eziclen (badanie rano)

W dniu poprzedzającym badanie lekkie śniadanie, na obiad tylko przecedzona klarowna zupa, można również pić klarowne soki, herbatę. Przez cały okres przygotowania zaleca się pić wodę mineralną niegazowaną w dowolnej ilości, 1 litr wody po przyjęciu pierwszej dawki leku i kolejny 1 litr po następnej dawce leku.
O godzinie 14 należy rozpuścić (1 buteleczkę preparatu Eziclen w pół litra wody)
i powoli wypić w ciągu 1 godziny, następnie należy wypić dodatkowo 1 litr wody
w dowolnym czasie. O godzinie 20 należy powoli wypić w ciągu 1 godziny kolejną porcję leku, (1 buteleczka Eziclen rozpuszczona w pół litra wody), oraz wypić kolejny 1 litry wody w dowolnym czasie. Od picia wody należy powstrzymać się na 3 godziny przed planowanym badaniem.

Przygotowanie do Kolonoskopii preparatem Eziclen (badanie po południu)

W dniu poprzedzającym badanie lekkie śniadanie, na obiad tylko przecedzona klarowna zupa, można również pić klarowne soki oraz herbatę. Przez cały okres przygotowania zaleca się pić wodę mineralną niegazowaną w dowolnej ilości, 1 litr po przyjęciu 1 dawki leku i kolejny 1 litr po następnej dawce leku. O godzinie 20 należy rozpuścić (1 buteleczkę preparatu Eziclen w pół litra wody) i powoli wypić w ciągu
1 godziny, następnie należy wpić 1 litr wody w dowolnym czasie. W dniu badania o godzinie 8 rano należy wypić kolejną porcję leku (1 buteleczka Eziclen rozpuszczona w pół litra wody), oraz wypić kolejny 1 litry wody. Picie wody należy zakończyć
3 godziny przed planowanym badaniem.

Przygotowanie do Kolonoskopii preparatem Eziclen (szybkie przygotowanie – Split-dose)

W dniu poprzedzającym badanie lekkie śniadanie, na obiad tylko przecedzona klarowna zupa, można też pić klarowne soki lub herbatę. Przez cały okres przygotowania można pić wodę mineralną niegazowaną w dowolnej ilości. Zaleca się 1 litr po przyjęciu 1 dawki leku i kolejny 1 litr po następnej dawce leku. W dniu badania o godzinie 6 rano należy rozpuścić (1 buteleczkę preparatu Eziclen w pół litra litra wody) i powoli wypić w ciągu 1 godziny następnie należy wpić 1 litr wody w dowolnym czasie. O godzinie 11 należy wypić kolejną porcję leku
(1 buteleczka Eziclen rozpuszczona w pół litra wody) oraz wypić kolejny 1 litry wody
w dowolnym czasie. Należy zwrócić uwagę aby picie wody zakończyć 3 godziny przed badaniem.

PRZECIWWSKAZANIE DO KOLONOSKOPII

Niestabilna dławica piersiowa, przebyty w ostatnim okresie zawał serca, zaburzenia rytmu serca, astma oskrzelowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, przebyte w ostatnim okresie zabiegi operacyjne, podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.